mobrazek_686.gif
mobrazek_686.gif • Autor: Respekt

vobrazek_686.jpeg
Fotografie: Alfred Gusenbauer: Ideová čistota je fajn, ale já chci vládnout. Foto: Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Šéf rakouských sociálních demokratů (SPÖ) Alfred Gusenbauer to nikdy neměl lehké. Kormidlo v této politické straně, která v poválečné době vládla po celá desetiletí, převzal zrovna ve chvíli, kdy se musela odporoučet do opozice. To se psal rok 2000. A už brzy musel Gusi, jak se mu často říká, čelit posměchu z vlastních řad – že prý má účes na číro a jeho obleky že připomínají vkus Mao Ce-tunga. Byly to povrchní hloupé narážky, které však poodhalovaly, že strana s ním není spokojená. Hrůzu naháněl i kmenovým voličům svými ideologickými výpady, jako například teoretizováním o „solidární a vysoce výkonné společnosti“ (solidarische Hochleistungsgesellschaft). Vrcholem však bylo, když loni v létě zašel na oběd s korutanským hejtmanem a předákem Svobodných (FPÖ) Jörgem Haiderem. Nad pochoutkami s chřestovou oblohou a sklenkou štýrského bílého vína se domluvili na společných politických projektech.

Vranitzkého tabu

Gusenbauer se to sice poté snažil popírat, v hostinci se prý řeč vedla jen o tom, jak spojenými silami – přestože FPÖ není na rozdíl od SPÖ v opozici – potopit vládní návrh penzijní reformy. Ano, dalo by se k tomu dodat, pokud tomu opravdu tak bylo, tak se upečený plán nepovedl. Svobodní v klíčovém hlasování táhli za jeden provaz se svými koaličními kolegy z vlády, lidovci. Nicméně na stole bylo tenkrát v létě asi více věcí, neboť Gusenbauer v …

v16.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte