mobrazek_586.gif
mobrazek_586.gif • Autor: Respekt

vobrazek_586.jpeg
Fotografie: Oldřich Stránský: začíná od nuly. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Ještě před půl rokem je k sobě vázalo pevné pouto: roky společně strávené v nacistických koncentračních táborech. To vše je ale nyní pryč. Do několika týdnů totiž proti sobě bývalí političtí vězni a jejich pozůstalí stanou před pražským soudem.

Pro zasvěcené není kauza lidí zastupujících nepolitické zájmy českých vězňů z druhé světové války nijak nečekaná. Spor loni v prosinci odstartovalo odvolání předsedy Sdružení politických vězňů (SPV) Oldřicha Stránského z čela organizace – za to, že vyznává „příliš vstřícný postoj“ vůči sudetským Němcům. Stránský, který přežil osvětimské peklo holocaustu, vedl organizaci v letech 1996–2003 a ve funkci se soustředil hlavně na vyjednávání o odškodném pro vězně z dob nacismu, případně jejich pozůstalé. Jako člen Česko-německého diskusního fóra jednal v USA za Česko o rozdělení peněz určených k odškodnění. „České delegaci v USA velice pomohl,“ řekl před časem Respektu na jeho adresu přední diplomat české ambasády ve Washingtonu Antonín Hradilek. „Trval na tom, aby lidé věznění za srovnatelných podmínek dostali stejnou platbu bez ohledu na etnický původ či náboženství. Zastával se tak českých odbojářů a politických vězňů.“ Jako předseda SPV Stránský také vždy hájil smířlivý postoj vůči Německu. A v tom je kámen úrazu, neboť Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS), zastřešující organizace lidí postižených nacismem…

v14.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte