mobrazek_420.gif
mobrazek_420.gif • Autor: Respekt

vobrazek_420.jpeg
Fotografie: Věslav Nemeth (vlevo) u soudu: Jednou to přece musí vyjít. Foto: ČTK • Autor: Respekt

Ten trik jim procházel dlouhé tři roky. Desítky velkých dlužníků zkrachovalé Investiční a Poštovní banky kupovaly se slevou pochybné pohledávky, které vůči bance uplatňuje pražský advokát Věslav Nemeth, a s jejich pomocí mazaly své staré závazky. Nyní však kupcům nastávají zlé časy. Soudkyně pražského Městského soudu Marika Blažková v precedentním rozsudku rozhodla, že pohledávky jsou neplatné. Rozsudek sice není pravomocný a týká se pouze jednoho z několika desítek případů, ale podle vzoru Blažkové zřejmě budou rozhodovat i další soudci.

Know-how na krach

Pro dlužníky IPB to byl výhodný obchod. Za Nemethovy pohledávky zaplatili zlomek jejich skutečné hodnoty, aby je pak v plné výši tzv. započítali vůči svým dluhům (pohledávky se tím vzájemně „vyruší“). Nejde o žádnou maličkost: celkově se v tomto byznysu točí neuvěřitelných sedm miliard korun. Velká část z nich už nenávratně zmizela, když šíbři za pomoci pohledávek vytáhli z fungujících firem majetek a prázdnou slupku poslali k ledu.

Podstatu fíglu tvoří smlouva o poskytování právních služeb, kterou Investiční a Poštovní banka uzavřela s advokátem Nemethem v prosinci 1998. Jejím obsahem je Nemethův nápad, jak by mohla IPB převádět své rizikové úvěry do zahraničí tak, aby na ně nemusela vytvářet rezervy. Pokud by banka použila nápad bez jeho vědomí, byla mu povinna zaplatit jako pokutu deset procent z převáděné…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte