mobrazek_245.jpeg
mobrazek_245.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_245.jpeg
Fotografie: József Gogola: „Už nevím, kdo byl tehdy prezident, ale vím, co řekl: Rozházíme Maďary tak, že se už nesetkají.” • Autor: Respekt

Počátkem února vyšel v maďarsky psaných novinách na Slovensku nenápadný inzerát. Vyzýval všechny, kdo byli v letech 1946 a 1947 odvezeni na nucené práce do Čech, aby se stali členy košického Sdružení obětí deportací a jejich potomků. Podél jižní a východní hranice Slovenska s převážně maďarským obyvatelstvem ví každý, o čem je řeč. Čechům inzerát připomíná málo známý fakt: po válce bylo do zdejšího pohraničí odvezeno na nucené práce více než 44 tisíc slovenských Maďarů.

Chceme pracanty, ne rodiny

Iža-Isza, nejjižnější vesnice Slovenska, leží na břehu Dunaje kousek od Komárna. Před obecním úřadem visí maďarská a slovenská vlajka, také cedule vedle dveří je v obou jazycích. Zato nápis nad hospodou je jen maďarský. Tři čtvrtiny ze zdejších šestnácti set obyvatel jsou Maďaři, čtvrtina Slováci. Lidé tu umí buď oba jazyky, nebo jen maďarsky.

Po válce se odtud muselo na sto padesát rodin vystěhovat do Maďarska, dalších padesát rodin bylo deportováno jako levná pracovní síla do Čech. Vzpomínky na poválečné bezpráví se alespoň zprostředkovaně týkají snad každé zdejší maďarské rodiny.

„Koncem listopadu 1946 za námi na statek, kde jsme tehdy s bratrem pracovali, přišel nějaký chlapík. Ať prý jdeme hned domů, že nás budou deportovat do Čech,“ vzpomíná József Gogola (80). Bratři se snažili přesvědčit úřady, ať si „na robotu“ vezmou jenom je a nemocného otce…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte