0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika24. 10. 20033 minuty

Třikrát na okraj

Evropská unie se chystá uvalit ekologickou daň na elektřinu, plyn a uhlí. Motiv je jasný: přimět lidi k nižší spotřebě a firmy k výrobě co nejúspornějších světel, praček či topných těles. Něco podobného jako spotřební daň na alkohol, cigarety a benzin. Je pravděpodobné, že se politici shodnou a nová daň začne v celé Unii platit už napřesrok. Česká vláda už přispěchala s ujištěním, že vyjedná odklad až na rok 2007. Zatím nejsou dohodnuty sazby, podle odhadů by však daň mohla zatížit průměrný rodinný rozpočet o několik set korun ročně.

I skalní liberál uzná, že nějaké daně (pokud nežije v ropné monarchii) platit musí, aby stát mohl zajistit soudy, policii a armádu. Když už tedy daň, tak spotřební či ekologickou. Na rozdíl od daní z příjmu neubíjejí aktivitu, netrestají za úspěch a motivují k šetrnému chování. Každý si může rozhodnout, kolik prokouří či protopí, a tedy i kolik státu zaplatí. Tyto daně se dají chápat též jako pokuta pro ty, kdo kouřem z cigarety či z kotle na uhlí otravují život ostatním. Finanční motivace udělá přírodě větší službu než militantní aktivisté. Celkové daňové břemeno v zemi je však vysoké až dost, takže „ekologické“ miliardy by měla vláda využít ke snížení daní z příjmu.

•••

Ministr práce Zdeněk Škromach, veselý maskot Špidlovy vlády, přichází – ach bože – s dalším nápadem. Před měsícem si špatně přečetl evropskou směrnici a chtěl lidem zakázat pracovat déle než 40 hodin týdně (nedávno…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc