mobrazek_1490.jpeg
mobrazek_1490.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1490.jpeg
Fotografie: Mám se dobře. Připadám si jako miminko. foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Případ týraných seniorů v ostravském domově otevřel bolestné téma. V jakých podmínkách tady vlastně za zdmi státních zařízení prožívají staří lidé poslední léta života? Odborníci upozorňují, že ostravský skandál je jen špičkou ledovce, pod kterou lze tušit mnoho dalších utajených tragédií. Odhalit je ovšem není v současných podmínkách vůbec jednoduché.

Mám se skvěle – skvěle

„Mám se tu dobře, připadám si tady jako miminko, všechno za mě dělají,“ říká s úsměvem starý pán kouřící cigaretu přede dveřmi Domova důchodců v Ostravě-Zábřehu. „A ty řeči, že nás tady mlátili a týrali, to je nesmysl.“ Nová fasáda domova svítí z řady okolních šedivých paneláků jako oáza útěchy. Vstupní hala vítá návštěvníka spoustou květin a pípáním ochočených ptáčků. Skvělé místo k životnímu rozjímání, řeklo by se. Jenže právě zde, jen pár metrů od barevné haly a spokojeného kuřáka před vchodem, zažívali bezmocní lidé týrání a nedůstojné zacházení.

Běžný návštěvník by v útulném domově na žádnou nepřístojnost nikdy nepřišel. Koneckonců to neodhalily ani pravidelné kontroly, které do domova posílal magistrát. Ty totiž prověřují pouze účty a zdravotní péči. Na špatné zacházení s klienty, kteří už sami nemohou chodit a trpí demencí, upozornila magistrátní úředníky až stížnost šestice zaměstnanců domova. Následná inspekce pak přinesla závěr, že penzisté v zábřežském domově…

v43.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte