Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Ve hvězdách

mobrazek_1104.gif
mobrazek_1104.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1104.jpeg
Fotografie: Foto Archiv • Autor: Respekt

Když historii zpracuje zdatný literát, může tím pevně určit její výklad na desítky let. Ovšem když ji zpracuje Shakespeare, i staletí jsou málo. Lze si to připomenout tento pátek: dne 15. srpna 1057 padl Macbeth, král skotský. Mezi návštěvníky divadel zůstane asi navždy znám jako tyran, který se dostal k moci úkladnou královraždou, a jeho žena bude věčným archetypem chladných intrikánek, tlačících manžely do kariéry. Historici ho líčí podstatně lépe, jenže s Macbethem se to má podobně jako v českých poměrech s knížetem Boleslavem I.: o tom mohou moderní dějepisci psát sebepochvalněji, v obecném povědomí stejně zůstává hlavně ukrutným strůjcem smrti svatého Václava.

„Macbeth se dostal k moci způsobem, který celá staletí před ním platil ve Skotsku za běžnou normu – zabil svého předchůdce,“ píše znalec skotských dějin Michael Davidson z Bates College v americkém státě Maine. V Shakespearově podání se tak stane na hradě, kde král Duncan přespává jako Macbethův host, a zrádný hostitel navrch svalí podezření na Duncanovu družinu. Podle historiků však Macbeth porazil Duncana v poctivé bitvě, konkrétně u Elginu roku 1040. Skotsko tou dobou procházelo podobně zmateným obdobím jako přemyslovské Čechy po roce 1000 a trůn si nárokoval kdekdo. Na předním místě Macbeth, který patřil k jednomu z nejstarších rodů a jehož žena Gruach byla vnučkou předchozího svrženého krále.

Za Macbethovy…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte