Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Mars a život útočí

Na noční obloze poutá pozornost cihlově červená „hvězda“, den za dnem jasnější. Blíží se k nám planeta Mars, právě dnes je od Země vzdálena 57,5 milionu kilometrů – a než dočtete tyto dvě věty, zmenší se odstup o dalších 25 km! Letošní přiblížení je rekordní za 70 tisíc let.

Mars má proti Zemi jen poloviční průměr, ale podobá se jí více než jakékoli jiné těleso sluneční soustavy. Denní obloha tam má lososově růžový nádech a Slunce je na ní podstatně menší, než ho známe. Planeta se otáčí jen o málo pomaleji než Země. Atmosféra je velmi řídká, asi jako u nás ve výšce 35 km, a byť je tvořena hlavně oxidem uhličitým, obsahuje i kyslík a malé množství vodní páry. Přitom existuje trvalá výměna mezi atmosférickým kyslíkem a jeho zásobárnou pod povrchem, kde je vázán nejspíš ve vodě. Objem skryté vody odpovídá povrchové vrstvě o tloušťce 4 až 30 metrů, možná i víc. Stará otázka: Mohly tam být podmínky pro vznik života? Nebo je život na Zemi unikátní?

Automaty zatím definitivní verdikt nevyřkly. Pokud ho nevyřknou ani v nejbližší době, čeká se na lety s lidskou posádkou. Bude to plýtvání penězi v situaci, kdy stamiliony lidí hladovějí? Z pohledu lidského poznání, které ostatně ve svých důsledcích vede k nasycení hladovějících, nikoli. Poznatek, že život může být univerzální, by zdaleka nebyl jen akademický.

Autor je ředitelem pražské hvězdárny a planetária.

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte