Zatímco rozvojové země dusí populační růst, Evropa a Severní Amerika čelí problému přesně opačnému. Příčina rozdílu vědcům není moc jasná. Bez jejího pochopení přitom samozřejmě nelze takovému vývoji čelit. Lidé se však o počtu dětí rozhodují na základě tolika faktorů, že učinit nějaké obecně platné závěry prostě není možné. Lze ale dělat něco jiného. Totiž dívat se nikoli na tisíce složitě pospojovaných příčinných vztahů, ale spíš na zákonitosti statistické povahy, které by nám naznačily, zda za myriádami pospojovaných faktorů nakonec přece jen není nějaký jednoduchý princip. Tak se dnes na složité systémy začínají dívat přírodní vědy. Ukázalo se přitom, že podobný pohled lze aplikovat i na lidskou společnost.

Kacířská myšlenka

Velká zvířata využívají více energie než malá. Podle zdravého rozumu by proto měla mít šanci vychovat také víc potomků. Jenže tomu tak není – stejně jako u lidských společností je i v jejich případě spotřeba většího množství energie spojena s nižší porodností. Melanii Mossesovou a Jima Browna z univerzity v Novém Mexiku proto napadlo něco velmi kacířského: totiž srovnat spotřebu energie a natalitu mezi jednotlivými druhy savců a zároveň mezi jednotlivými státy světa. Dospěli přitom k pozoruhodným výsledkům.

Vyneseme-li si na vodorovnou osu spotřebu energie na jedince (ve wattech) a na svislou osu průměrný počet mláďat jedné matky v průběhu jejího života (obojí zlogaritmované), v levém horním rohu budou ležet…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte