Německo hodlá začas zpoplatnit silniční nákladní dopravu přes své území – koncem srpna chce zavést dálniční mýto pro náklaďáky. Aby se vlk federální kasy nažral a domácí špeditérská koza zůstala celá, němečtí autopřepravci mají mít úlevu na dani z minerálních olejů. Minulou středu ale tento plán narazil u Evropské komise. Té se nelíbí ani možné použití takto získaných peněz (podle spolkové vlády do běžného rozpočtu), ani německý dvojí metr (jiný na domácí, jiný na zahraniční dopravce). Evropská komise zastává jasný názor. Za prvé: Co se týče použití peněz z mýtného, mají plynout do výstavby silniční sítě, ve výjimečných případech – například v horském terénu – do železniční přepravy, ale rozhodně ne do běžného rozpočtu. Za druhé: Co se týče daňového zvýhodnění německých autopřepravců, bruselská komisařka pro dopravu Loyola de Palaciová trvá na tom, že jde o státní subvenci na účet zahraničních dopravců, která deformuje konkurenční prostředí a protiví se smlouvě o EU. Dálnice jsou pro Němce posvátnou krávou. Osobní auta neplatí ani mýto, ani dálniční známku, ani pokuty za překročenou rychlost (maximum je pouze doporučené). Chce-li Německo vydělat pouze na cizích autodopravcích a takto získané peníze použít po libosti, Brusel pro takové rodinné stříbro pochopení nemá.

•••

Singapur je ostrov proslulý čistotou, ale i drakonickými předpisy jejím dodržování. V městském státě je například zakázáno žvýkat žvýkačku, aby vyplivnuté a…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte