mobrazek_572.gif
mobrazek_572.gif • Autor: Respekt

vobrazek_572.jpeg
Fotografie: Foto Ivan Kuťák • Autor: Respekt

Prozaik a esejista AMOS OZ se narodil v roce 1939 v Jeruzalémě. V patnácti letech odešel do kibucu, později vystudoval literaturu a filozofii na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Patří k nejvýznamnějším izraelským spisovatelům, do češtiny byly přeloženy jeho romány Černá skříňka, Fima, Panter ve sklepě, výbor esejů Mír, láska a kompromis a nejnověji kniha Až do smrti.

Nepřipadáte si na Festivalu spisovatelů jako popová hvězda na turné? Je zvláštní představa, že by třeba William Faulkner podstupoval takové akce.

Ale já na ně často nejezdím. Jako člověk, který tráví většinu života ve studovně ve sklepě a mluví jenom sám se sebou, beru ty festivaly jako příjemné povyražení, protože se potkám se čtenáři a netoliko s duchy z mých knížek. Jsem něco jako mnich, kterému je jednou za rok dovoleno, aby se zúčastnil nějakých orgií.

Rád se vyjadřujete k politickým otázkám. Šimon Peres vás prý jednou navrhoval na izraelského premiéra a vy jste to odmítl slovy, že nejste Václav Havel. Jak jste to myslel?

Za prvé, já jsem skoro fyzicky neschopen říci „no comment“, takže nemůžu být politikem. Navíc kdyby se všichni spisovatelé dali na politiku, mohlo by se stát, že by politici začali psát romány, a to by byl konec civilizace. Václav Havel je samozřejmě skvělý příklad, ale měl by zůstat výjimkou, nikoli pravidlem.

v17.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte