Pozorovatel české bankovní a justiční scény si minulý týden musel připadat jako v Jiříkově vidění. Ústecký soudce Jiří Berka nejdříve vytvořil jeden rekord v rozhodování českých soudů, když během pouhého půl dne od podání návrhu rozhodl o konkurzu Union banky. Ne že by nebyla na konkurz zralá – již téměř dva měsíce má pro platební neschopnost zavřené přepážky a hrozí jí odnětí licence. Ano, soudy bezesporu potřebují zrychlit – ale ne při legalizaci transakcí, které smrdí na sto honů. Transakcí, během nichž se šestá největší banka podivně stěhuje po republice, mění jména a provází ji odér nezákonných valných hromad a falešných dokumentů. I když soudce Berka svůj předchozí rekord překonal novým – zrušením konkurzu za pouhé čtyři dny – špínu z podivného rozhodnutí ze sebe hned tak nesmyje. Zatím sice nevíme (jen můžeme tušit), kdo a proč uvedené šachy s krachující bankou prováděl, ale zato máme potvrzenu jinou věc: české soudy rychlé být dokáží. Teď ještě aby to bylo na správné straně práva.

•••

Zatímco na iráckém bojišti jsou Američané s Brity nerozluční partneři, na poli obchodu už souhra není zdaleka tak dokonalá. Washington rozhodl, že zakázky za miliardu dolarů na silnice, mosty, školy a nemocnice v poválečném Iráku bude rozdělovat Americká agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID). Háček je v tom, že tato instituce podle amerických zákonů může vybírat jen z domácích firem. Britští byznysmeni a lobbisté se okamžitě…

v15.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte