Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Třikrát na okraj

Laskavou indiskrecí se k nám dostal sumář nápadů na úspory ve státních výdajích, jejž pro ministra financí vypracoval jeho reformní tým přizvaných ekonomů. Ministr použil jen menší část, za debatu však stojí i zbylé návrhy. Snížení hranice pro vyplácení dětských přídavků na 180 % životního minima by ušetřilo 3 miliardy, sjednocení jejich výše na 500 korunách měsíčně ještě další miliardu (autor obou nápadů: Ondřej Schneider). Zrušením porodného, pohřebného a zaopatřovacího příspěvku by zůstaly v erární kase 1,2 miliardy korun (Mojmír Hampl). Životní minimum by mělo být zásadně nastaveno pod výší regionální průměrné mzdy (Daniel Münich). Vedle jediné centrální Agentury pro státní zakázky, která má díky lepší veřejné kontrole snížit jejich celkovou cenu o 25–30 % (Pavel Mertlík), by mohla vzniknout i Správa státního nemovitého majetku a z nákladů na provoz budov by se ušetřilo nejméně 10 % (M. Hampl). Vesměs jsou to umírněné a zcela realistické změny. Teď ještě kdyby si je některý poslanec vzal za své a zkusil je prosadit.

•••

Největší drama na historickém summitu EU v Kodani se týkalo mléka, neboť polská delegace bojovala o zvýšení příslušné kvóty do poslední chvíle. Premiér Leszek Miller k tomu v pondělním rozhovoru pro deník Gazeta Wyborcza dodává barvité detaily. Už ráno ho prý odchytil španělský premiér se slovy: „Já mám po šestnácti letech v EU kvótu na sedm milionů tun mléka, a ty bys chtěl hned od počátku lepší pozici než já…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.