0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře22. 12. 20028 minut

Na prahu nového

Byl to náročný rok. Skončila opoziční smlouva, proběhly troje volby, které vynesly na výsluní nové tváře. Ze scény de facto odešel Václav Klaus i Miloš Zeman, ačkoli se snaží ještě zpomalit svůj pád. Poslední rok si „odkroutil“ na postu prezidenta Václav Havel a o jeho místo se vede urputná zákulisní bitva. Česko ale také poprvé s úžasem sledovalo zprávy o pokusu zavraždit nepohodlnou novinářku, jehož iniciátoři figurovali v nejvyšších patrech zdejší politiky. Kromě toho padl další ředitel veřejnoprávní televize. Naopak šéfa té soukromé – Vladimíra Železného – zvolili diváci do Senátu navzdory podezřením z podvodů a krádeží, která se vznášejí nad jeho hlavou. V neposlední řadě zemi zasáhla ničivá povodeň. Na druhou stranu ovšem pozvánka ke vstupu do Evropské unie otevřela Česku zcela zásadní šanci budoucího rozvoje. Zkrátka toho bylo až nad hlavu. Příští rok to ale bude stejné, protože všechny výše popsané události se přesouvají i přes poslední prosincový den.

Byl to náročný rok. Skončila opoziční smlouva, proběhly troje volby, které vynesly na výsluní nové tváře. Ze scény de facto odešel Václav Klaus i Miloš Zeman, ačkoli se snaží ještě zpomalit svůj pád. Poslední rok si „odkroutil“ na postu prezidenta Václav Havel a o jeho místo se vede urputná zákulisní bitva. Česko ale také poprvé s úžasem sledovalo zprávy o pokusune zavraždit nepohodlnou novinářku, jehož iniciátoři figurovali v nejvyšších patrech zdejší politiky. Kromě toho padl další ředitel veřejnoprávní televize. Naopak šéfa té soukromé – Vladimíra Železného – zvolili diváci do Senátu navzdory podezřením z podvodů a krádeží, která se vznášejí nad jeho hlavou. V neposlední řadě zemi zasáhla ničivá povodeň. Na druhou stranu ovšem pozvánka ke vstupu do Evropské unie otevřela Česku zcela zásadní šanci budoucího rozvoje. Zkrátka toho bylo až nad hlavu. Příští rok to ale bude stejné, protože všechny výše popsané události se přesouvají i přes poslední prosincový den.

Něco od rudých

Reklama

Nepočítáme-li zmíněnou pozvánku ke vstupu do Evropské unie, zaznamenala domácí politika nejnadějnější signál v polovině června. Tehdy totiž po čtyřech letech skončilo spojenectví opoziční smlouvy a vznikla průhledná a navíc proevropská vláda. Mocenský pakt mezi ODS a ČSSD na čtyři roky naprosto zastavil volnou politickou soutěž a dal šanci vyniknout korupčníkům a podvodníkům. Letos ale odešel do důchodu jeden z jejích strůjců Miloš Zeman a nástupce…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc