Inzeráty ve velkých českých novinách hlásají už několik dnů: „Pomozte pátrat po zmizelých sousedech!“ Za výzvou se skrývá snaha objevit tvář a životní příběh zavražděných spoluobčanů. Z osmdesáti tisíc obětí holocaustu zapsaných na zdech Pinkasovy synagogy v Praze totiž o více než třech čtvrtinách nevíme vůbec nic - jen jméno a datum smrti. Nacisté spolu s nimi zabili i všechny jejich blízké, a veškerá stopa jedinečných osudů tak zmizela v masových hrobech či dýmu Osvětimi. To, o co jde, je vyrvat tyto lidi zapomnění.

Medailon v srdci

„Občas se bohužel stává, že lidé doma najdou nějaké staré materiály, které jim nic neříkají, a vyhodí je do popelnice. Přitom to pro nás mohou být cenné vzpomínky či doklady,“ vysvětlje pátrací akci ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát. Mnozí lidé totiž podle něj ani netuší, že třeba jejich dědeček prošel koncentračním táborem a byl Žid. Hrůzný zážitek holocaustu si řada obětí prostě nechtěla připomínat a mlčela o něm, takže ani jejich děti a vnoučata o jejich utrpení nic netušily. „To je docela běžné. Odehrávaly se ale i případy, kdy si lidé před odchodem do koncentračního tábora schovali u sousedů různé dokumenty. Když se pak nikdo nevrátil zpět, mohli na to sousedé zapomenout, pak se vyměnila generace a dnes vzácné materiály leží někde na půdě ve skříni pod vrstvou prachu.“ Podle Pavláta si projekt klade dva hlavní cíle. Za prvé shromáždit vzpomínkový materiál, neboť se blíží doba, kdy už tu nebudou přímí…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte