Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Ekonomika, Politika

Čpavek pro známé

Minulé pondělí přišla dlouho očekávaná zpráva: chemický magnát Andrej Babiš definitivně odstoupil od koupě holdingu Unipetrol, největšího tuzemského seskupení chemiček a rafinerií. Sumu 361 milionů eur (necelých 11 miliard korun), kterou Babišův koncern Agrofert loni v prosinci nabídl Zemanově vládě, podle svého tvrzení nakonec sehnal v pražské Citibank. Během devíti měsíců od podpisu privatizační smlouvy se ale prý stav Unipetrolu natolik zhoršil, že už o něj magnát ani nemá zájem. Proti tomu stojí tvrzení bývalých zaměstnanců holdingu. Podle nich chtěl Babiš hlavně prodloužit dnešní stav, kdy vedení Unipetrolu jde jeho firmám na ruku.

To vy novináři

„Mě to celé stálo leda plno peněz,“ zhodnotil své privatizační angažmá na dotaz Respektu sám Andrej Babiš (minulý týden byl na dovolené, ale po e-mailové žádosti o rozhovor zavolal do redakce). „O Unipetrol jsme měli vážný zájem, nebyla to žádná hra. Nebo myslíte, že nemám nic jiného na práci?“ Babiš tvrdí, že Unipetrol je dnes „úplně jiný podnik“, než o jaký se ucházel. Vadí mu například, že Spolanu Neratovice zatopila v srpnu voda. „Vy novináři Spolanu položíte tou svou hysterií kvůli únikům chloru. Přitom se tam dohromady nic nestalo,“ stěžuje si Babiš. Pro jeho dlouhé smlouvání a nynější odchod lze najít i jiné vysvětlení. Magnát se už loni nijak netajil tím, že z celého Unipetrolu mu jde nejvíc o Chemopetrol, největší českou petrochemickou firmu, která dodává mj. čpavek do Babišových chemiček…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.