Ještě před deseti dny to vypadalo, že politika ministerstva kultury si mezi živořícími literárními časopisy vybere první oběť. Šéfredaktor čtrnáctideníku Tvar Ondřej Horák oznámil, že drasticky snížená státní dotace na provoz časopisu mu definitivně došla, a Tvar se tedy na novinových stáncích objeví naposledy. Bankrot sice na poslední chvíli oddálil podnikatel a textař Michal Horáček, který redakci promptně věnoval 300 000 korun, situace dalších literárních periodik se ale nezlepšila. Ještě počátkem minulého týdne pak ministerstvo kultury další dotace časopisům s odvoláním na povodňové výdaje vyloučilo. Ve středu ale Pavel Dostál mezi periodika nečekaně rozdrobil dalších tři sta tisíc. Co to má celé znamenat? Nekoncepční a nevyzpytatelné kličkování Dostálova úřadu by nemělo zakrýt jednoduchý součet: literární periodika v tomto roce dostala od státu o třetinu méně než v předešlých letech a šéfredaktoři tvrdí, že zánik časopisů se blíží.

Polovina stačí

Přežití literárním časopisům zajišťovaly až do loňského roku dotace od ministerstva kultury ve výši sedmi a čtvrt milionu korun. Šly především na provozní náklady redakcí, platy zaměstnanců závisely na výdělku z prodeje a honoráře se už několik let v řadě periodik vyplácely jen v symbolické výši. „Je skvělé, že stát podporuje některé časopisy, které by jinak zanikly,“ chlubil se ještě letos v březnu v rozhovoru pro Respekt ministr kultury Pavel Dostál. Nebyla to už ale pravda: ministerstvo kultury…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte