Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Horáček to zařídí

Ještě před deseti dny to vypadalo, že politika ministerstva kultury si mezi živořícími literárními časopisy vybere první oběť. Šéfredaktor čtrnáctideníku Tvar Ondřej Horák oznámil, že drasticky snížená státní dotace na provoz časopisu mu definitivně došla, a Tvar se tedy na novinových stáncích objeví naposledy. Bankrot sice na poslední chvíli oddálil podnikatel a textař Michal Horáček, který redakci promptně věnoval 300 000 korun, situace dalších literárních periodik se ale nezlepšila. Ještě počátkem minulého týdne pak ministerstvo kultury další dotace časopisům s odvoláním na povodňové výdaje vyloučilo. Ve středu ale Pavel Dostál mezi periodika nečekaně rozdrobil dalších tři sta tisíc. Co to má celé znamenat? Nekoncepční a nevyzpytatelné kličkování Dostálova úřadu by nemělo zakrýt jednoduchý součet: literární periodika v tomto roce dostala od státu o třetinu méně než v předešlých letech a šéfredaktoři tvrdí, že zánik časopisů se blíží.

Polovina stačí

Přežití literárním časopisům zajišťovaly až do loňského roku dotace od ministerstva kultury ve výši sedmi a čtvrt milionu korun. Šly především na provozní náklady redakcí, platy zaměstnanců závisely na výdělku z prodeje a honoráře se už několik let v řadě periodik vyplácely jen v symbolické výši. „Je skvělé, že stát podporuje některé časopisy, které by jinak zanikly,“ chlubil se ještě letos v březnu v rozhovoru pro Respekt ministr kultury Pavel Dostál. Nebyla to už ale pravda: ministerstvo kultury…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.