Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Střela jménem Silvio

Zatímco kontinent jásal nad společnou měnou, několik italských ministrů si neodpustilo posměšné poznámky na adresu všeobecné spokojenosti. Renato Ruggiero, ministr zahraničí, prohlásil, že je ze svých kolegů „smutný“, a kabinet opustil. V zemi, která měla zhruba padesát vlád, by to nebylo nic neobvyklého - kdyby to neukázalo, že Silvio Berlusconi je ochoten hodit přes palubu člověka, který se mnohým jevil jako poslední Mohykán v jeho týmu, pokud jde o pružnost a ochotu věřit ideálům evropské integrace. Od volebního vítězství loni v květnu učinil italský premiér řadu kiksů. Začalo to výrokem o nadřazenosti západní civilizace nad islámským světem zrovna v době, kdy Spojené státy hledaly mezi muslimy spojence v boji proti teroru, pokračovalo sebezáchovnou nelibostí nad evropským zatykačem a skončilo vycouváním z projektu evropského vojenského letadla A 400. Ruggierova role chvílemi spočívala jen v tom, aby žehlil, co napáchal jeho šéf. Nejmírnější hodnocení je, že Berlusconi v zásadě jen okatě dělá to, co inteligentněji činí v EU i ostatní. Prosazuje národní zájmy. Rozdíl je však v tom, že je ochoten zajít dále než všichni ostatní dohromady. Kam až, to nikdo neví. A nyní tu už nebude ani Ruggiero, který by mohl komunikaci zprostředkovat - například bude-li ve hře rozšíření Unie na východ. Italská vláda se po jeho odchodu stala nepředvídatelnou, protievropským populismem řízenou střelou.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

03.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.