„Když mi někdo říká, že jsem blbá, tak mu řeknu: co je důležité, je očím skryté,“ říká pomalu, ale hrdě šestadvacetiletá Kája a usmívá se. „Když tvrdí, že to není pravda, tak si už jenom pomyslím: Jó, tak to se máte ještě co učit.“ Kája je dívka s mentálním postižením a stejně jako jejích dalších patnáct kamarádů je na vozíčku. Díky padesátce mladých lidí - dobrovolníků - se ale mohli letos v létě vymanit ze stereotypu ústavů, ve kterých tady svůj život tráví většina ze zhruba 300 tisíc mentálně postižených lidí. Osmý ročník projektu Festina Lente (Spěchej pomalu) dovolil další skupince lidí s mentálním a tělesným handicapem týden putovat mezi „normálními“ lidmi českou krajinou. „Někteří tady poprvé nakupovali anebo v patnácti poprvé zmokli,“ říká duše celého podniku Martin Fojtíček (31).

Tlačení a tlačiči

Středeční ráno je nevlídné a den se jen pomalu klube z pošmourného obalu. V základní škole na okraji Mariánských Lázní je první prázdninový týden pusto. Za dveřmi tělocvičny se však přeci jenom něco děje. Na podlaze se válí žíněnky, batohy, oblečení, na dvou kozách stojí plastové hrnečky a varné konvice. Na žíněnkách posedávají mladí lidé a se zájmem pozorují, co se kolem děje, kousek opodál stojí jejich nezbytná životní pomůcka - vozíček. To je ranní obraz první skupiny Festiny Lente, ve které je pět vozíčkářů, jeden pes a dvojnásobný počet „tlačičů“ - lidí, kteří jim pomáhají s oblékáním, vaří, tlačí vozíky, zajišťují ubytování, prostě…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte