V pražském sídle komunistů v ulici Politických vězňů je rušno: z průjezdu zní reprodukovaná dechová hudba, stěny omšelého paláce zdobí velké emblémy třešní. Hned u vchodu stojí podlouhlý stůl s červeným přehozem a stohy nejrůznějších brožur. „Držte nám palce, ať určitě vyhrajeme. Vždyť pro lidi děláme úplně nejvíc,“ vyzývá chodce starší paní s rudou páskou na klopě. Od chodníku se odlepuje stříbrný automobil pokrytý třešničkami a heslem „S lidmi pro lidi“. Je to volební vůz, právě vyráží do terénu, směr jižní Morava.

Čest práci

„My komunisté odmítáme sudeťácké vidění světa,“ duní Masarykovým náměstím v Třebíči, kde se právě odehrává jeden z předvolebních mítinků komunistické strany. „Politika se nedělá, abychom se zalíbili Unii a těm za mořem,“ pokračuje vzrušeně řečník. „Ta se musí dělat s KSČM. Přeju vám šťastnou ruku.“ Z davu se ozývá potlesk: výkon místních kandidátů sleduje asi stovka svátečně oděných starších lidí. Jihomoravskou „jedničku“, poslance Pavla Kováčika, střídá u mikrofonu prošedivělý muž: „Začnu pozdravem, který se dnes někomu nelíbí – čest práci, soudruzi a soudružky,“ křičí. Odměnou je mu nadšený aplaus. „Všechna ta hrůza kolem je důsledkem divokého kapitalismu, který chce všechno vykrást,“ jde ostře k věci řečník. Jeden z posluchačů pod pódiem, mladík s copem, se dává do smíchu. „Hele, provokatér,“ šeptají si lidé okolo a menší muž s ulízanými vlasy hned nastoluje pořádek: „Ty seš pravej henleinovec,“ křičí na mladíka…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte