Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Pláč nesluší Argentině

Po Buenos Aires koluje v těchto dnech nová anekdota. Víte, proč nám Spojené státy zavedly víza? - Jinak by se všech 36 milionů Argentinců vystěhovalo do Miami. Černý humor dobře vystihuje náladu v zemi, kde je bez práce bezmála každý čtvrtý, národní měna neustále ztrácí na hodnotě a pod mezinárodně uznávanou hranici chudoby (dolar na den) se dostalo už 14 milionů lidí. Po dramatických nepokojích loni v prosinci Argentina vyhlásila, že nedokáže dál splácet obrovský zahraniční dluh ve výši 141 miliard dolarů, a stala se největším případem státního bankrotu v dějinách. Jak z něho ven? Argentinci spoléhají na Mezinárodní měnový fond, jehož ekonomové přiletěli minulý týden jednat o záchranné půjčce 25 miliard dolarů. Ale bude to stačit?

Čemu ještě věřit

Argentinské hospodářství dostaly do pasti tři věci zároveň: neúnosné rozpočtové plýtvání, rychle rostoucí dluh a pevný kurz pesa k americkému dolaru. Když tamní ekonomika klesala během posledních čtyř let do stále hlubší recese, bylo jasné, že něco se musí změnit. V březnu 2000 tehdejší prezident povolal do vlády jako „šéfekonoma“ legendárního Dominga Cavalla (tento muž na počátku 90. let zastavil tamní hyperinflaci - právě tím, že peso připoutal k dolaru). Cavallo představil sebevědomý plán: země bude dál platit dluhy, udrží směnný kurz a ještě vyrovná rozpočet. I on však zjistil, že tak výrazné škrty ve výdajích prosadit nedokáže. Počátkem loňského prosince vláda v zoufalé snaze najít peníze sebrala…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.