Hlouček lidí napjatě sleduje elektronickou tabuli, na které svítí ceny akcií. Sem tam někdo usedne k zdejšímu volně přístupnému počítači, překontroluje si, jak se cena podniku vyvíjela v minulosti, a dá úřednici u přepážky pokyn k prodeji či nákupu. Běžný den v úřadovně RM-Systému v pražské ulici Na Perštýně. „Někdo sází sponku, já chodím sem. Je to napínavější, ale i výhodnější než mít peníze ve spořitelně,“ říká poštovní úředník Přibyslav Pacík (55), který sem dochází téměř denně. Po kuponové privatizaci v sobě talent a chuť k „hraní na burze“ objevily tisíce lidí. Po divokém vývoji na českém kapitálovém trhu 90. let však do dnešního dne vytrvali jen někteří.

Při zdi

Pan Pacík si kdysi vzal na starost kuponové knížky celého příbuzenstva - z obou vln privatizace jich bylo dohromady deset - a vyrazil na RM-Systém hned v prvních dnech jeho provozu. Jeho strategie je jednoduchá. „Držím tak mezi deseti až dvaceti podniky. Hlavně dávám pozor, jestli náhodou někdo nenabídne akcie levněji, než je průměr,“ vysvětluje. V průměru udělá jeden až dva obchody do měsíce, většinou v řádu desetitisíců korun. Před čtrnácti dny koupil třiadvacet akcií Katilo Kladno. „Někdo je v RM-Systému nabízel po čtyřech stovkách, normálně stojí přes pět set. I když jsem musel uhradit poplatky za obchod, vyplatilo se to,“ říká. Přibyslav Pacík drží akcie za několik set tisíc korun. Obchoduje převážně s cennými papíry, které kdysi získal v kuponové privatizaci, občas k ním…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte