Kdybychom si libovali v konspiračním způsobu myšlení, museli bychom říci, že vydavatel českého překladu proslulé knihy Samuela Huntingtona Střet civilizací se zřejmě domluvil s Usámou bin Ládinem. Kniha se totiž objevila na pultech jen pár týdnů po 11. září, a dokonce s předmluvou Michaela Žantovského, která stačila teroristický útok na USA reflektovat a zasadit do „huntingtonovského“ kontextu. Bin Ládin, jeho militantní islamismus i organizace Al Kajda jako by dokládali platnost základní Huntingtonovy teze, kterou lze stručně nastínit asi takto: Po konci studené války už spolu nebudou soupeřit dva ideologické bloky, ale hlavní linie konfliktů se potáhnou mezi skupinami národů, mezi hlavními civilizacemi, zvláště mezi Západem a světem islámu (autor rozeznává osm civilizací - západní, pravoslavnou, latinskoamerickou, islámskou, hinduistickou, konfuciánskou, japonskou a africkou). Tato teze, poprvé vyslovená už v roce 1992 na přednášce ve Washingtonu, působí silně provokativně, přitom ji nelze jednoznačně potvrdit ani vyvrátit. Zde je také hlavní příčina mediálního zájmu o Huntingtona.

Kdo to vůbec zná

V knize Střet civilizací najdeme větu, která po 11. září působí málem prorocky: „Je klidně možné si představit, jak se někde na Blízkém východě skupina mladých mužů, kteří na sobě mají džíny, pijí koka-kolu a mezi úklonami směrem k Mekce poslouchají rapovou hudbu, připravuje k pumovému útoku na americké letadlo.“ Tímto příměrem chtěl autor vyjádřit…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte