Konsorcium British Aerospace-Saab vyhovělo podle výběrové komise podmínkám veřejné soutěže o dodávku stíhaček pro českou armádu za sto miliard korun. Uzavírá se tak více než tříleté drama, jehož výsledek přitom skeptické hlasy předvídaly už minimálně loni. K věšteckému odhadu je vedl prostý fakt, že podmínky soutěže byly nastaveny tak, aby ji mohla vyhrát pouze jediná firma. Poznali to i všichni čtyři další zájemci a postupně ze soutěže odstoupili. Podložit jakkoli trefné spekulace fakty ovšem nejde: zpráva výběrové komise je tajná.

Proti všem

Česká armáda musí projít podle svých šéfů zásadní reformou a měla by se profesionalizovat. Nicméně dokumentům, které ministerstvo obrany zveřejňuje, chybí zásadní fakta. V materiálu „Reforma Armády České republiky“ sepsaném generalitou počátkem září nenajdeme například ani slovo o tom, jak by mělo vypadat budoucí letectvo. Kolik by mělo mít letadel, jakého typu, proč. „Nechtějte po mně slyšet konkrétní čísla, zatím to nevíme,“ odpověděl před šesti týdny na tiskovce ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Ale proč chce vojsko kupovat něco, o čem neví, zda to bude potřebovat? „Jde o vládní zakázku,“ odpovídá vyhýbavě ministr Tvrdík. Navíc desko na letadla samozřejmě nemá a jejich nákup nás podle některých politiků může přivést do velkých ekonomických nesnází. „Zadlužíme se na úkor budoucí generace. V konečném důsledku bychom za letadla museli vracet i s úroky 150 miliard, a to bychom prostě nezvládli,“ varoval…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3059

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte