Na svém dvanáctém kongresu Občanská demokratická strana ohlásila,že pokud se po volbách dostane do vlády, přivede zemi k prosperitě. To není špatný cíl. Na celém kongresu ale nezazněl jediný konkrétní návrh, kudy na to. Místo vizí, jak posunout stranu i celou zemi dál, mluvili řečníci hlavně o čtyři roky starém rozkolu v ODS a hájili dosavadní spolupráci s ČSSD. Na stranu, která má podle posledních průzkumů šanci vyhrát volby, nebo být aspoň druhá, je to trochu málo. I díky tomu se pak zdá, jako by na stranických volbách ani nezáleželo.

Nic nového pod Klausem

Předsedou ODS se znovu stal Václav Klaus - tento fakt byl znám předem už několik týdnů, možná měsíců, ne-li let. Že by KIause někdo porazil, to je spíše zbožné přání jeho odpůrců než reálná možnost. Předseda je pro své stoupence stále nenahraditelný a ODS ani žádnou novou osobnost nemá. Na znovuzvolení není nic špatného. Horší je, že nikdo se ani nepokusil nabídnout jinou vizi, jiný styl než „klausovský“. Během kongresu nezaznělo proti předsedovi jediné kritické slovo, natož aby ho někdo, byt jen symbolicky, vyzval k zápasu o nejvyšší funkci. Takovou jednolitost mohou jiné strany jistě závidět, na druhé straně pak ODS nemůže čekat, že osloví nové lidi. Na začátku kongresu v kuloárech zaznívalo, že Ivan Langer jako místopředseda končí. Že by kvůli slabému výkonu ve funkci stínového ministra vnitra? Nebo kvůli přinejmenším neuváženému zájezdu do Afriky ve společnosti muže z podsvětí? Ale…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte