U nenápadného jednopatrového domku v centru Kyjeva panuje nápadný ruch. Vchod je blokovaný železnými zátarasy, za nimiž netrpělivě přešlapuje několik desítek lidí. Na jejich chování dohlíží trojice mužů v ukrajinské policejní a vojenské uniformě. Vše mají pod kontrolou. Rozdávají jakési vpouštěcí lístky, odhání příliš dotěrné jedince. „Schovejte ten foťák. Tady se nebude fotit,“ křičí voják a odchází si sednout do své hlídací budky s kouřovými skly. Jsme před kyjevským konzulátem České republiky. Úřadem, který je pro desetitisíce místních lidí branou k vytouženému Západu.

Třikrát do fronty

Až do loňského ledna byla cesta do Česka za prací pro ukrajinské občany snadnou záležitostí. Jednoduše sedli na jednu z asi deseti každodenních vlakových či autobusových linek a přicestovali jako turisté. V Čechách si potom sháněli práci a zařizovali (nebo také nezařizovali) potřebná povolení. Zemanova vláda ale po svém nástupu přišla s tvrzením, že Ukrajinců je v Česku příliš a nad míru zvyšují nezaměstnanost a kriminalitu. Od prvního ledna 2000 proto zavedla Ukrajině vízovou povinnost. (Stejně učinilo i Slovensko, Polsko nikoli) Pro Ukrajince se tím samozřejmě cesta na západ značně zkomplikovala. To je také vidět na rozzářených tvářích lidí, kteří vycházejí s vízem v kapse ze dveří českého konzulárního oddělení. Jedním z nich je pětatřicetiletý Vladimír ze západoukrajinského Ternopolu. Stejně jako většina jeho známých prý na práci v dechách pomýšlel již déle…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte