Je půl desáté dopoledne, pondělí minulého týdne. V Haagu svítí slunce, nezvyklý jev pro konec holandského října. Soudní síň Mezinárodního válečného tribunálu pro zločiny v bývalé Jugoslávii je rozdělená zvukotěsnou neprůstřelnou skleněnou tabulí na dvě části. V zadní se nachází pět řad židlí, rozestavěných za sebou jako v kině. Do nich usednou novináři a hosté, celkem přes osmdesát osob. Přední část zdobí modrá vlajka OSN. Tři půlkruhy stolů s vestavěnými počítači čekají na soudce, žalobu a obviněného, bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče.

Za neprůstřelným sklem

Vstupuje žalobkyně Carla Del Ponteová a tři „amici curiae“, tedy volně přeloženo „přátelé soudu“. Jsou to právníci, kteří mají na starosti dohled nad spravedlivostí řízení, a obviněného tak budou nepřímo hájit, protože ten advokáta odmítl a hodlá se hájit sám, aniž by se s nimi radil. V doprovodu dvou strážců se konečně objeví Slobodan Miloševič. Uvolněně usedá, odepíná knoflík u saka a pohledem se upře za sklo mezi návštěvníky. Asi hledá stranické kolegy, dosud je předsedou Socialistické strany Srbska. A také známé, jichž je, jak se během dne ukáže, mezi hosty hned několik. Se zájmem si prohlíží novináře. Nemračí se, nepůsobí úzkostně, ale ani se neusmívá. Prostě se jen dívá, asi jako člověk, který přijde do divadla a čeká na zahájení představení. Posléze do síně vkročí tři soudci v čele s předsedou Richardem Mayem. Všichni se zvednou a technici zvukově propojí obě…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte