V malé místnosti jednoho z hostinců v severoafghánském městě Keshem sedí pětice mužů. Každý z nich strávil větší či menší část svého života s kalašnikovem v ruce. Mají pozoruhodně propletené osudy: zatímco Abdul Habib sloužil za afghánskosovětské války v prosovětské armádě a byl dokonce členem komunistické strany, jeho přítel Surus naopak proti komunistům bojoval v oddíle mudžáhidů Ahmada Šáha Masúda. Nepřátelství na život a na smrt je ale nyní definitivně zapomenuto. Ted mají oba muži společného nepřítele: tálibány Muži drží v rukou malá rádia a s nasazením loví signály íránských rozhlasových stanic. Vůbec nejpopulárnější je pro svou věcnost BBC. Každou zprávu o dění uvnitř Afghánistánu doprovází hlasitá diskuse. „Celé je to fraška, z B-52 přece nemůžou nic trefit!“ rozčiluje se Surus. „Nejlepší by bylo, kdyby vzali deset letadel a zaútočili na jedno místo na frontě a kdyby dalších deset vrtulníků poslali ostřelovat logistiku v zázemí. Pak bychom na tom samém místě zaútočili my a hnali bychom tálibány až ke Kunduzu,“ popisuje Surus zaníceným hlasem mudžáhida, který pět let bojoval v partyzánské válce v horách a oblíbenou zbraní typu „Mucha“ zlikvidoval deset ruských tanků. Kulisu jeho vyprávění tvoří série výstřelů. Keshem je totiž plný vojáků. Mezi oblíbené způsoby, jak si zkrátit čas, patří střelba z kalašnikovů do vzduchu.

Válku platí CNN

Bazary v Keshemu jsou přeplněné zbožím pákistánské provenience, které se tak jako dříve pašuje za…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte