Zjistit, co nás čeká v budoucnosti, nemusí být příliš obtížné. Stačí dávat pozor. Kdyby si například Miloš Zeman v roce 1998 přečetl jedenácté číslo týdeníku Astro, nemohl by se divit, že záhy nastala jeho bamberská aféra. Astrolog Richard Stříbrný tam předpověděl, že sedmnáctého března se objeví materiály závažným způsobem kompromitující tuzemské státní představitele. Reportéři České televize sice Zemanovu smlouvu z Bambergu zveřejnili již o den dřív, i tak to ale byla dobrá trefa.Naslouchat „řeči hvězd“ se podle astrologů vyplatí i běžným občanům. Stále víc Čechů se o to také zcela vážně snaží a víra v hvězdy se stává nejrozšířenějším „vyznáním“ v celé zemi.

Nové náboženství

„Když lidem z nejrůznějších příčin přestanou vyhovovat tradiční církve, ohlížejí se po alternativě,“ popisuje současnou náboženskou scénu religionista Ivan Štampach.Suchými čísly ho doplňuje statistika: ještě v roce 1930 se k nejsilnější katolické církvi hlásily více než tři čtvrtiny populace a ještě o dvacet let později to bylo zhruba stejné. Po pádu komunismu, v roce 1991, se ale ke katolické víře už nehlásila ani polovina obyvatelstva a podle censu z roku 2001 se za katolíka považuje pouze každý čtvrtý Čech.Katolíci i zástupci ostatních křesťanských církví přiznávají, že jsou tváří v tvář masovému odlivu svých členů bezradní. Útěchou je pro ně stanovisko prezidenta České křesťanské akademie Tomáše Halíka: "Už Chesterton říká, že člověk je tvor nevyléčitelně náboženský.…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte