Počátkem července Poslanecká sněmovna schválila zprávu zvláštní komise pro vyšetření pádu Investiční a Poštovní banky. Loňský prodej majetku IPB do rukou Československé obchodní banky označili poslanci za „jednostranně výhodný pro ČSOB na úkor státního rozpočtu“. Nový majitel za zkrachovalou banku zaplatí 8,7 miliardy, daňové poplatníky přijde sanace IPB - podle odhadu ministerstva financí - na 95 miliard korun. Na obranu prodeje vystoupil premiér Zeman, guvernér Tůma a jednotliví poslanci ČSSD a Unie svobody. Vláda oznámila, že zveřejní smlouvy o prodeji IPB, nemíní však vyhovět žádosti komise o jejich vypovězení nebo změnu.Na otázky k prodeji IPB odpovídá ředitel Československé obchodní banky Pavel Kavánek.

Ve stavu rozvalu

Podle všeobecného názoru se vám loni povedl obchod roku. Převzetím krachující Investiční a Poštovní banky jste se co do velikosti rázem dostali ze čtvrtého místa na první. A to poměrně lacino - za 8,7 miliardy korun.

Nepopírám, že to považuji za nejefektivnější a nejsmysluplnější spojení dvou velkých bank na středoevropském trhu. A cílem v tomto obtížném manévru pochopitelně bylo a je - jako v jakémkoli obchodě - dosáhnout obchodního posílení a maximální úspory nákladů. Myslím, že se obě banky daří neobyčejně rychle propojit. Po čase by to měl zhodnotit některý bankovní analytik.

Při převzetí IPB jste uzavřeli dvě smlouvy. Jednak máte zaplatit státu, jednak nucenému správci, resp. akcionářům IPB za prodej…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte