Kolik vlastně máme ministrů financí? Vypadá to, že dva. Jeden má na starosti příjmy, titul ministra financí na vizitce a jmenuje se Jiří Rusnok. Druhý má na starosti jejich útratu a není jím nikdo menší než vicepremiér pro ekonomiku Miroslav Grégr. Minulý týden mu vláda schválila jeho dvouletý plán na oživení ekonomiky za pomoci zvýšených státních výdajů - populární Velký třesk.Ministru Rusnokovi se hroutí příjmy, kam se jen podívá: nedaří se vybírat daně, privatizace má skluz, sněmovna mu nechce dovolit další dluhopisy. Do toho si nyní Grégr nechal od vlády posvětit, že se nebude škrtat v letošních výdajích shrnutých do Velkého třesku (67 miliard z rozpočtu a státních fondů, 24 miliard z privatizace). A to není všechno. „Ministr výdajů“ už do svého plánu zahrnul rovnou i útratu na příští rok; de facto jde o základ budoucího rozpočtu. Veřejné finance čeká divoká jízda.

Sucho v kase

Podívejme se nejprve na problémy pana ministra příjmů Rusnoka. Varovné zprávy o tom, že se rozpočet začíná rozkližovat, dostával od svých podřízených prakticky od nástupu do funkce. Ještě v půlce května ale na otázku, zda nehrozí výrazné prohloubení schodku, suverénně odpověděl: „To je předčasné tvrzení. Dosavadní čtyři měsíce nebyly pro rozpočet ani skvělé, ani zvlášť špatné. Chytřejší budeme tak v červenci.“ Červenec je tady a skutečně jsme chytřejší: skeptici měli pravdu. V půlce roku už měl rozpočet schodek 35 miliard. Finanční úřady hlásí, že se naprosto nedaří…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte