Bavorský Weiden ležící třicet kilometrů za Rozvadovem je pro čekatele na vstup do Evropské unie důležitým městem. Právě tady německý kancléř Gerhard Schröder na konci minulého roku oznámil, že se Němci bojí laviny levných pracovníků z Východu. A že jim kvůli tomu chce až na sedm let upřít svobodu, na níž je Evropská unie do značné míry postavena - volný pohyb za prací. Ke Schröderovi se přidalo Rakousko a později také Evropská komise, takže celá věc vypadá jako fakt, s nímž se musíme nějak vypořádat. Je takový vývoj překvapivý a pro uchazeče o členství v EU tvrdý? Detailnější pohled na problém ukazuje, že nikoli.

Račte si vybrat

Právo občana členského státu stěhovat se po Evropě za výdělkem si Unie vepsala do svých smluv už v roce 1957. Oficiálně bylo ale zavedeno až o jedenáct let později, když padly všechny byrokratické bariéry a členské země si ponechaly pouze jediná zadní vrátka: mohly dočasně zrušit zaměstnávání „přespolních“ určité profese anebo v určitém regionu, kdyby zájem o práci prudce vzrostl a hrozilo, že zdejší lidé skončí na dlažbě. Ochranné klauzule platily na papíře až do roku 1992, v praxi jich však žádný stát nikdy nevyužil. Hraniční kontroly, jazyková bariéra a stírání rozdílů v životní úrovni uvnitř EU totiž nemotivovaly Západoevropany k rozsáhlejšímu stěhování za prací. Počínaje rokem 1993 se může každý občan členského státu sebrat a s pasem anebo jiným dokladem v ruce se přihlásit do konkurzu libovolné firmy v jakékoli…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte