Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Rozdvojené lano záchrany

Na ulicích větších měst je viděl možná už každý: osamělé lidi se svazkem barevných magazínů v náručí. Tiše postávají ve vestibulech metra nebo před obchodními domy a čekají, až se někdo z kolemjdoucích zastaví a vytáhne peněženku. Každý prodaný výtisk pro ně znamená desetikorunu na jídlo a krůček ven ze zapeklité situace.

Velká věc

Většina z nich pobývá na ulici delší čas, někteří už dokonce víc než deset let. Až třetina bezdomovců pochází ze Slovenska, nemá povolení k pobytu ani pojištění. Přišli do velkoměsta hledat ztracenou práci, ale bez dokladů, kvalifikace a průbojnosti neuspěli. Jiní na ulici skončili po propuštění z dětského domova, ústavu či vězení, další ochromil rozvod nebo rozpad rodiny. Těm všem skupinka nadšenců hází už dva roky záchranné lano z papíru. Nedávno ji ale vnitřní spor rozštěpil na dvě části a vznikla otázka, zda unikátní projekt bude žít dál. Idea se zrodila koncem 80. let v Severní Americe - první číslo Street News se na ulicích New Yorku objevilo v listopadu 1989. O dva roky později začali lidé bez domova nabízet časopis The Big Issue v Británii. Tady na něj před třemi lety při návštěvě Manchesteru narazil český podnikatel a dobrodruh Robert Sztarovics (40). „Půl roku jsem pak s přáteli přemýšlel o vydávání podobného časopisu u nás a přes varování skeptiků jsme se nakonec rozhodli to zkusit.“ Pět a půl milionu korun na rozjezd poskytlo ministerstvo práce a sociálních věcí pod podmínkou, že si na sebe projekt do pěti…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte