V posledních letech se zdá, jako by se svět dělil na přívržence a odpůrce globalizace. Zatímco ti první potichu pracují na tom, jak uskutečnit svět bohatší a šťastnější, ti druzí se jim to z ne zcela jasných důvodů snaží s křikem a rozbíjením výloh překazit. Během blížícího se zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky uvidí občané Prahy i celého Česka střet těchto dvou skupin pěkně zblízka. To dává šanci zjistit, zda výše uvedené schéma odpovídá pravdě a nakolik se vlastně „spor o globalizaci“ týká i života v české kotlině. Narušitelé bankéřského klidu se přitom opírají o názory muže, který se celý život snaží ovlivňovat osudy lidí doslova na celé planetě - od zapadlých vesnic v Indii či amazonském pralese až po mrakodrapy na Wall Street nebo motorárnu ve Škodě Mladá Boleslav. Ten muž se jmenuje Ralph Nader. Ačkoliv nemusíme s jeho názory souhlasit, je dobré je znát.

Poslední párek v chevroletu

V roce 1963 se vydal téměř dvoumetrový mladý muž z Hartfordu v Nové Anglii stopem do Washingtonu. „Rozhodl jsem se radikálně změnit směr své kariéry a stát se profesionálním aktivistou. Měl jsem s sebou jeden kufr,“ vzpomíná. „Přespal jsem v ubytovně YMCA. Večer jsem přešel přes ulici a dal si párek v rohlíku. Poslední v životě.“ Syn libanonských přistěhovalců Ralph Nader, absolvent prestižních amerických univerzit Princetonu a Harvardu, pracoval počátkem šedesátých let jako řadový hartfordský právník a univerzitní učitel historie. Už tehdy…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte