Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Děkuji za život

„Vezměte si koláčky, nechal jsem je napéct pro vás. Dáte si čaj?“ Legendární obuvník Jan Pivečka (80), jenž se po čtyřiačtyřiceti letech cestování po světě vrátil po listopadové revoluci do rodného domu ve Slavičíně, se uvelebuje v koženém křesle. Proti němu usedají tři zamlklé středoškolačky a nesměle polykají svatební koláčky. „Pozval jsem vás, abych vám navrhl spolupráci. Miluji boty a vy děláte krásnou keramiku. Vy pro mě uděláte keramickou botu podle své fantazie a já vás dostanu na světový veletrh do Německa, kde si vás všimnou ti nejlepší,“ usmívá se pan Pivečka a plynule přechází do několika cizích jazyků, když vyřizuje telefonáty. Jakmile vyjde najevo, že už takto dostal tři studentky jako návrhářky do největších světových obuvnických firem, přechází nadšení hostitele pomalu i na dívky. „To my uděláme moc rády a určitě to stihneme,“ slibují po hodinovém rozhovoru o Pivečkově soutěži Bota inspirace.

Boty jsou mým osudem

Osud Jana Pivečky je od narození spjat s botami a Slavičínem. Jeho otec i matka pracovali u Bati, seznámili se tam, vzali se a společně postavili dům na slavičínském náměstí, kde dnes Jan Pivečka žije. Později se pan Pivečka starší osamostatnil a založil ve Slavičíně vlastní koželužnu. Po studiích na gymnáziu pak v roce 1938 nastoupil do rodinné továrny i syn. Po válce se šestadvacetiletý Jan Pivečka stal předsedou Svazu československého obuvnického průmyslu a v roce 1946 odešel do světa. "Neemigroval jsem, prostě jsem se…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.