Na první pohled by to nikdo nečekal. Třistahlavé Bohumilice nedaleko jihočeského Vimperka totiž vypadají jako každá jiná obec. Ale tady každý rok vlaje tibetská vlajka, slaví se Den bez aut a pod zelenou střechou velké zimní zahrady létají papíroví motýli.

Naděje na změnu

Všechno začalo před třemi lety díky místní občance Pavle Vintrové (32), která se rozhodla, že je načase vykonat něco pro své okolí. „Byla jsem tehdy na mateřské dovolené a chtěla jsem začít dělat něco potřebného. Obeslala jsem proto různá ekologická hnutí, aby mi poradila, co můžeme na vesnici podniknout,“ vzpomíná Vintrová. Odpovědělo ekologické sdružení Děti Země, jehož šéf Jindřich Petrlík se do Bohumilic dokonce přijel podívat. „Tak malá obec se nám ještě neozvala. Prohlédli jsme si vesnici a hledali možná řešení,“ vzpomíná Petrlík. Výsledkem bylo založení klubu Dětí Země. Přihlásilo se do něj patnáct žáků bohumilické malotřídky (tedy zhruba polovina všech dětí ze vsi) a společně se začali starat o okolní přírodu, skládky, ale i třeba o Tibet. „Děti se pro takovou myšlenku hned nadchly. Začaly chodit s vlastními nápady,“ říká ředitelka školy Dana Šmídová. Zájem dětí je vidět hned u vchodu do školy, kde nad pomíchanými přezůvkami stojí různobarevné koše. Každý je označen jiným obrázkem - například jablko znamená bio-odpad. A snaha dětí překonala práh školy. Obec si totiž zřídila oddělené kontejnery na tříděný odpad. "Na začátku to bylo těžké, protože mnozí si mysleli, že tu…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2099

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte