Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Falešné sliby ministra Zemana

Letošní jaro mělo být podle ministerstva školství velkou šancí pro dosud neúspěšné uchazeče o studium. Na české univerzity se tradičně dostává méně než polovina zájemců, zásluhou čtyři roky starého vzniku povinných devátých tříd na základních školách ale právě letos vyjde ze středních škol o 60 tisíc maturantů méně, než jsme zvyklí. S vítězným úsměvem proto ministr Eduard Zeman už od loňského podzimu slibuje, že „lidé, kteří doposud při přijímacím řízení na vysokou školu neuspěli, budou teď mít o polovinu větší naději“. S vidinou takových možností si tedy letos podle předběžných odhadů podalo přihlášku na vysokou školu téměř 120 tisíc mladých lidí. To je ale o patnáct tisíc uchazečů více uchazečů než v loňském roce. Šance dostat se na vysokou tedy nebude šedesátiprocentní, jak sliboval ministr, ale pouze jedna ku třem, což je zatím tuzemský rekord.

Hlavu do písku

„Nemáme ještě přesná čísla, ale je jasné, že letos v žádném případě není žádostí o přijetí na školu méně než loni. Je jich dokonce víc,“ sděluje prorektorka Univerzity Karlovy pro studijní záležitosti Jaroslava Svobodová. „Každoročně se k nám hlásí něco málo přes šest tisíc uchazečů. Letos už je to o tisíc více, a to ještě nemáme všechny přihlášky,“ dodává proděkan pražských práv Jiří Hřebejk. Podobné informace mají i jeho kolegové z ostatních českých a moravských vysokých škol. O většinu, hlavně humanitních, oborů je přibližně o patnáct až dvacet procent větší zájem než obvykle. A na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.