Ve vesnici Lyčanka vzdálené asi 50 kilometrů od Kyjeva vyřvává velký magneťák na návsi diskotékové šlágry a ve spoře osvícené volební místnosti se na voliče ze zdi sebejistě usmívá úřadující prezident se svou rodinou. Jako by ho těšilo, že vyvěsit na stěnu plakáty jiných kandidátů se tady na vesnici asi nikdo neodváží. Ti, kteří již odvolili, to zřejmě neopomněli zapít, a tak je na návsi veselo. „Koho jsem volil? To je přece tajné, ne?“ uvědoměle odpovídá na otázku jeden z mužiků. Je oblečený do značně obnošeného vaťáku, ale filozoficky pokračuje: „Zvolil bych toho, kdo by měl sílu udělat v zemi pořádek. Násilí ale není síla. Kdyby mezi nimi byl někdo, kdo nestál v první řadě, když se kradlo,“ uvažuje, bez zájmu míjí volební místnost a odchází do podzimní noci.

Technologie vítězství

Úřadující prezident Kučma zvítězil ve druhém kole nad šéfem ukrajinských komunistů Symonenkem s náskokem 18 %. Překvapení se nekonalo, Kučmovo vítězství je výsledkem výborně zvládnuté a štědře financované kampaně, jejíž průběh se ani na chvíli nevymkl z rukou bývalého vrchního raketového konstruktéra, který dobře ví, že k raketovému úspěchu je nutná dlouhá a pečlivá příprava nejen štábu, ale především voličů. Pouze tak mohou peníze zplodit moc a udržet ji. „Média hrají v kampaních jen nepodstatnou roli, mnohem větší význam mají politické strany,“ prohlásil v televizním studiu Gleb Pavlovskij, jeden ze špičkových moskevských technologů ovlivňování veřejného mínění.…

48.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

48.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte