Bylo to na jaře v roce 1989, v bytě Ivana Klímy se na pravidelném setkání sešlo asi dvacet českých (a několik slovenských) spisovatelů a autorů samizdatového měsíčníku Obsah. Na tato setkání nebývali zváni hosté z jiných kruhů, a už vůbec ne z jiné generace - kromě synů. Potěšil jsem se, že byla učiněna výjimka a já poprvé viděl na vlastní oči Ivana Lampera a Jáchyma Topola. Dostali slovo a jali se tvrdě kritizovat literární establišment undergroundu, jenž rozpačitě naslouchal. Jaký salát to prý vydává, nečitelné, ušmudlané kopie strojopisů jen tak volně složené a nesvázané, místo obálky obyčejná složka - to že je časopis? Jaká to neúcta ke čtenářům, jaká arogance elity! Spisovatelé se bránili, že oni nejsou vydavatelé, ale autoři těch textů, rozepisují je jen pro své kamarády, čtenáři ať si poradí sami. Paní Kantůrková nevydržela a poznamenala tiše, že mladý muž, pan Lamper, snad jednoho dne, až nebude topičem, pochopí, že těžké a důležité je především věc pořádně napsat, a ne to, zda je pořádně opsaná či rozmnožená na cyklostylu. Panu Lamperovi naběhly žíly a zařval: „Vážená paní, já nejsem topič! Já jsem redaktor!“ Jeho hlas byl silný a přesvědčení o jeho pravdě ještě silnější. Obdivoval jsem ho velmi, protože já se v tom režimu naučil cítit se pro jistotu spíše topičem. Lamper však měl o sobě jen částečnou pravdu, příští desetiletí ukázalo, že je něčím mnohem víc než redaktorem. Tak jako Respekt je něčím mnohem větším než tím, co se míní pod slovem týdeník.

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte