Stalo se devátého září. Transparenty s nápisy Dost bylo korupce nebo Nejsme hlupáci, pokřik, pískot, vzrušené projevy. Tak vypadalo dlouho očekávané schvalování územního plánu Prahy sepsaného na příštích deset let. Padesátka značně unavených zastupitelů schválila krátce před půlnocí nejdůležitější koncepční dokument, v němž na sebe hlavní město prozrazuje, jak chce do budoucna vypadat.

O nic se nestarejte

Po čtyřiceti letech vlády komunistických plánovačů, výstavby gigantických panelových sídlišť a městských dálnic „odnikud nikam“ vstoupila Praha po změně politických poměrů do fáze živelného rozvoje. Přestala platit dosavadní pravidla pro stavby v památkové rezervaci (například že nové budovy nesmějí být vyšší než ty předchozí), investoři stavěli, kde je napadlo, v dopravě razil někdejší primátor Jan Koukal zásadu, že řidiče nelze omezovat. Výsledkem je Praha přecpaná auty (nejrušnější ulicí města jezdí 100 000 aut denně), řada zlikvidovaných památek (nejznámější je kostel sv. Michala na Starém Městě) a výstavba nákupních center na periferiích (Zličín, Černý Most, Průhonice).Územní plán měl být nástrojem, s jehož pomocí by se Praha rozvíjela po chuti většiny svých obyvatel (plán určuje, kde budou stavební plochy a silnice, kde obytná část, jak se zorganizuje hromadná doprava a podobně). Rada tedy mohla vyzvat občany, občanská sdružení a poté zastupitele městských částí, aby sepsali své návrhy. Na jejich základě by pak dokument o rozvoji města…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2332

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte