Dva muži jdou pouští, když tu náhle zjistí, že na obzoru  - očividně v jejich stopách - se objevil lev. Zrychlují a zrychlují, ale vzdálenost mezi nimi a lvem se stále zmenšuje. Po čase se jeden z mužů zastaví, shodí batoh a vytáhne z něj běžecké tretry. „Co blázníš? Myslíš, že takhle mu utečeš?“ ptá se druhý. „Jemu ne, ale tobě jo,“ odpoví majitel rychlých bot.Tento vtip, který měl ilustrovat poměry na Blízkém východě, vyprávěl jednomu českému diplomatovi bývalý izraelský premiér Šimon Peres. Při pohledu na události na severním Kavkaze posledních let i týdnů se nabízí podobný příměr, respektive otázka, je-li tento příměr opravdu na místě. Není totiž zdaleka jasné, zda se všechny tamní národy či etnika opravdu snaží utéci ruskému lvu.

Proti Moskvě a pro ni

Prvoplánový pohled ukazuje asi tolik: Rusové se brání zániku svého impéria za každou cenu, i za cenu brutální války, jakou vedli například v Čečensku a která si vyžádala na osmdesát tisíc obětí. Podobný scénář se prý může naplnit v Dagestánu, kde už od začátku srpna probíhaly boje s islamisty, kteří do země pronikli nejspíše právě z Čečenska. Koneckonců rebelům v Dagestánu velí již legendární Šamil Basajev, jenž proslul jako čečenský vojevůdce a „nejvyšší velitel kavkazského lidu“. Jenže už jeho starší aktivity ukazují na nejednoznačný vztah k Moskvě.Basajev si „udělal jméno“ v roce 1991, kdy z letiště ve městě Miněralnyje vody unesl ruské civilní letadlo do Turecka, aby upozornil na čečenský…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte