Psal se rok 1975. Dojem z Dublinu nebyl nejlepší. Na každém rohu stála žebračka s netečným dítětem v náručí, ustaraní lidé spěchali ulicemi a nevěnovali pozornost prosebné dlani. Šumař opodál vyhrával na housle, hubené tělo se klátilo do rytmu, ale hrníček u nohou zel prázdnotou. Kdosi si stěžoval, že mu přes noc odmontovali od auta všechna kola a vycucali benzin. Při vší smůle měl ale štěstí: alespoň mu nechali auto stát na špalkách. Rozvojový svět, mohl si povzdechnout cizinec, ale bez příjemných stránek rozvojových zemí pod rovníkem. Irsko bylo už dva roky v Evropském společenství.Irsko po pětadvaceti letech se s tímto obrazem vůbec nedá srovnávat. Dublin je dnes elegantní evropské město, plné obchodů nabitých kvalitním zbožím. BMW nebo japonská terénní vozidla dokazují zámožnost svých majitelů a supermarkety snad nikdy nezavírají. Život tu prudce pulzuje, divadla dávají hry, o kterých se druhý den diskutuje v Londýně, restaurace a hospody jsou nabité ve dne v noci a společenské tempo si nezadá s pařížským nebo madridským. Vede mládež. Z deseti Irů je čtyřem pod pětadvacet let, což je dnes evropský unikát.

Všechno špatně

Veleúspěšné Irsko je pro nynější žadatele o vstup do Evropské unie, tedy i nás, velkou inspirací. Zvláště v čase, kdy se čeští politici začínají stále naléhavěji přít o to, zda usilovat o členství co nejrychleji a reformu státu pak dokončit uvnitř Unie, anebo nespěchat, zlepšit své zákony, ekonomiku a společenskou kulturu…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte