Uplynulý týden se na nejvyšší úrovni odehrály dvě důležité hospodářsko-politické události. Centrální banka uveřejnila svoji střednědobou měnovou strategii a vláda oznámila, že s ní nesouhlasí. Ministři naopak nestihli sepsat novou koncepci hospodářské strategie a na rozdíl od pěti dalších čekatelů na členství v Evropské unii ji včas neodeslali do Bruselu. Utržili tím další ostudu.

Počkejte za měsíc

Nejprve ke koncepci hospodářské strategie. Případ má dvě dimenze. Na prvním místě je diplomatický rozměr. Do Evropské unie se integrovat chceme, máme v úmyslu převzít evropský právní řád a stát se součástí společného trhu, časem bychom chtěli převzít i jednotnou evropskou měnu a nepochybně budeme od Unie žádat i prostředky na rozvoj regionů a infrastruktury. Fakt, že Brusel chce vědět, jak si to s hospodářskou politikou do budoucna představujeme, je tedy naprosto logický. Od Unie něco žádáme především my, a nemůžeme se proto divit, že by Unie chtěla něco na oplátku. Skutečnost, že jsme nebyli schopni slíbenou koncepci odevzdat včas, nás opět diskvalifikuje: jak se dá jednat s někým, kdo nedokáže plnit své slovo? Dodržování slibů a smluv je přitom jeden z nejdůležitějších rysů, kterými se liší civilizovaný svět od světa ostatního.Existuje i druhá stránka věci. Především pro nás samotné je tragické, že střednědobou koncepci hospodářské politiky nemáme ani rok po volbách - což mimochodem úzce souvisí se stavem naší ekonomiky. Vláda nyní tvrdí, že…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte