Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Teplo roste za humny

Starosta jihočeského Neznašova Josef Lejčar má napilno. Natáčení populárního televizního Receptáře, exkurze starostů z jiných obcí, každý den několik zvědavých telefonátů z různých koutů Česka. Důvod nevšedního zájmu o tisícovou obec nedaleko Týna nad Vltavou je zdánlivě prostý: před pěti lety začal obecní úřad vytápět své kanceláře, školu a školku dřevem. V Česku konce tisíciletí představuje takový čin naprostou senzaci.

Cesta do Rakous

Na svou dnešní slávu si Neznašovští zadělali na podzim 1994. Tehdy se rozhodli opravit školu a stavební firma ji ve svém projektu vybavila elektrickými přímotopy, hitem tehdejších topných sezon. Rada obce neprotestovala, zčásti i z psychologického důvodu: tři kilometry odtud totiž čnějí k nebi chladicí věže jaderné elektrárny Temelín, v tom čase symbol superlevné energie, která už už vytryskne z našich zásuvek. „První faktura nám vyrazila dech,“ vzpomíná dnes starosta Lejčar. „Za první protopený měsíc - listopad - jsme měli platit šedesát tisíc. To bylo absolutně neúnosné.“ Cena byla tak vysoká i přesto, že už tehdy nabízela společnost ČEZ výhodné tarifní ceny právě uživatelům přímotopů. Čirou náhodou se v té době vydal bezradný starosta Neznašova na družební cestu do Horního Rakouska a tam uviděl malý zázrak. Stačí koupit poměrně malý kotel, natáhnout potrubí, upevnit radiátory a obec může topit jinak nevyužitelným dřevem, které vyroste všude v jejím okolí, nebo jakýmkoliv dřevním odpadem. Právě tak to rakouské…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2120
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte