Pouze jedna věc přinutila nedávno zemřelého Rajmonda Rehnicera (1942) během jeho života k tomu, aby se národnostně zařadil a učinil tak to, čím vždy opovrhoval. Byla to válka.

Když běsnění v Bosně vypuklo, žil tento urbanista, architekt, publicista a spisovatel židovského původu v sarajevské čtvrti Grbavica, jež hned padla do rukou bosenských Srbů. Rehnicer tehdejší srbskou okupační „správu“ - na rozdíl od mnohých svých muslimských či chorvatských sousedů - přežil, i když měl několikrát namále. Srbové, hájící v té době politiku dobrých vztahů s Izraelem ve snaze o získání sympatií pro svůj boj proti údajné hrozbě islámského fundamentalismu, dali totiž sarajevským Židům právo na život.

„Byla to pozitivní selekce, na rozdíl od té negativní, která se odehrála za druhé světové války,“ podotýkal Rehnicer po svém příjezdu do Prahy, poté, co se mu podařilo v Grbavici zorganizovat exodus místních Židů a z místa smrti tak zachránit několik desítek Muslimů, pro které zfalzifikoval dokumenty. „Stačí tak málo, aby řád civilizace vzal zasvé, vlastně jen několik dní bez policie,“ napsal tehdy.

Rehnicer se při sčítání obyvatelstva po celý život označoval za „Jugoslávce“. Narodil se v Chorvatsku, vyrůstal v Srbsku a na chorvatském poloostrově Istrii, maturoval v Sarajevu, poté chvíli žil v Tunisku, studoval v Curychu a nakonec se vrátil do bosenské metropole, kde na univerzitě přednášel urbanistiku. Plynule mluvil několika jazyky.

Po útěku z válkou znásilněného…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte