Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Ekonomika, Politika

Obchod roku jde do finále

Tošovského vláda zřejmě do čtrnácti dnů vynese definitivní verdikt nad prodejem Investiční a Poštovní banky. Všeobecně se očekává, že smlouvu, podle níž japonský bankovní dům Nomura zaplatí za šestatřicetiprocentní podíl v IPB 2,9 miliard korun, kabinet schválí - nervozita panuje jen nad tím, zda transakci požehná i evropská pobočka Nomury v Londýně.

Jenže věc není tak jasná, jak se zdá. Ani ministři pořádně nevědí, co všechno se v lednu dohodlo na sérii celonočních jednáních nad pivem a hamburgery, která vedl za Českou republiku šéf Fondu národního majetku Roman Češka, jeho zástupce Michal Hrubý (člen dozorčí rady IPB) a advokátní kancelář Glatzová & Co. Správně informován nebyl dokonce ani ministr financí Ivan Pilip - ten například v pondělí 19. ledna prohlašoval, že smlouva byla právě uzavřena (ve skutečnosti se tak stalo až ve středu 21. ledna), a v televizi mluvil o „dvou auditech IPB“ (ve skutečnosti se dělal pouze jeden).

Nejsme v Maďarsku

Loni v srpnu ministr Pilip slíbil, že prodej IPB Nomuře bude průhledný. „Maďarský příklad v žádném případě následovat nebudeme, už jenom proto, že to v Maďarsku znamenalo politický skandál,“ řekl tehdy Respektu. Narážel tím na prodej tamní Budapest Bank americké firmě GE Capital, kde později vyšlo najevo, že vláda ve smlouvě tajně garantovala, že odkoupí „špatné úvěry“ v hodnotě 50 milionů dolarů (1,7 miliardy korun).

Předseda FNM Češka i šéf Nomury pro střední a východní Evropu Randall…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].