Zatímco ještě zjara popisoval prezident Václav Havel rozpoložení české společnosti jako „blbou náladu“, v září už místopředseda ODS Miroslav Macek hovořil rovnou o „krizi důvěry ve vládu, parlament a systém vůbec“. A teď přišli s dalším zjištěním sociologové: podle Střediska empirických výzkumů pochybují dvě třetiny zdejšího obyvatelstva, zda se země vůbec „vyvíjí správným směrem“. U národa, který dvacet normalizačních let téměř bez mrknutí oka snášel jeden z nejtrapnějších režimů tehdejší Evropy, náhlá nespokojenost překvapuje. Co vlastně „našim lidem“ vadí a co by si přáli? Častá fráze, že dnešní kocovinu přinesly do Čech ekonomické potíže, neobstojí: v běžném životě je totiž zažívá jen málokdo. Nezaměstnanost je minimální, průměrná reálná mzda překročila loni hladinu z roku 1989 a roste dál. Tak o co tedy jde? Těžko říct. Ale kde jinde by měl člověk hledat odpověď než na Ostravsku, v prověřené laboratoři názorů a postojů většinového Česka. Vždyť přece právě tamní občané svou nadšenou podporou ve volbách z roku 1990 vysadili Václava Klause do čela Občanského fóra (dostal tehdy ze všech českých politiků nejvíc preferenčních hlasů) a o dva roky později i české vlády. Loni naopak rozhodli o tom, že Miloš Zeman Klausovi překazil nové volební vítězství.

Praha nás v tom nechala

Nikdy neměla ODS tak velkou podporu jako před třemi lety, kdy s přehledem vyhrála komunální volby ve všech větších městech. Našly se jen čtyři výjimky: v hornických…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte