Od osudného pondělí 26. května, kdy premiér Klaus s guvernérem Josefem Tošovským oznámili uvolnění fluktuačního pásma české koruny, uplynul už více než měsíc. Tématem diskusí mezi odbornou veřejností tak již není otázka, zda a jak devalvovat, ale to, zda k oficiálnímu uvolnění české koruny nedošlo pozdě. A je současný stav de facto volného floatingu udržitelný i v delším časovém horizontu?

Generál po bitvě

Tezi, že uvolnění měnového kurzu v České republice přišlo zbytečně dlouho, lze rozumět dvěma zcela odlišnými způsoby. Za prvé: centrální banka a vláda zareagovaly pozdě v osudném týdnu mezi 19. a 23. květnem, kdy se na českou korunu snesla mohutná smršť spekulativních prodejů. Za druhé: centrální banka a vláda zareagovaly pozdě v tom smyslu, že k oficiálnímu znehodnocení měny měly přistoupit už během letošního dubna, února, či dokonce loňského prosince. Co z toho je pravda?

Je nesmysl vyčítat odpovědným činitelům, že neprovedli včasnou změnu kurzového režimu, když už bylo takříkajíc nejhůř - tedy během horkého týdne spekulativních nájezdů na českou korunu. Spekulativní bouře zachvátila devizový trh v pondělí 19. května. Měla tedy již tento den ČNB korunu uvolnit? Sotva. Mohlo se klidně jednat o jednodenní výkyv a kvůli superkrátkodobému výkyvu přece nikdo nebude měnit měnovou politiku. V úterý? Nejspíš také ne, neboť dva dny jsou rovněž příliš krátká doba pro přijímání radikálních závěrů. Vžijeme-li se tedy do postavení guvernéra, můžeme…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte