Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zahraničí

Čím stále hrozí Kašmír

Pákistánské a indické jednotky na sebe přes spornou hranici v Kašmíru střílejí často. Podle pozorovatelů OSN jen Pákistán podal od roku 1991 kolem 6 000 stížností na porušení příměří indickými silami. Naopak Pákistánci údajně loni napadli indické pozice třítisíckrát. Generálové na obou stranách vnímají tyto „rutinní“ přestřelky spíše jako povyražení pro své jinak lelkující vojáky. Avšak poté, co minulý týden mešitu ve Farvánu v Azád Kašmíru, tedy na území kontrolovaném Pákistánem, srovnaly se zemí rakety a usmrtily 22 lidí, se útoky prudce vystupňovaly.

Válka nehrozí

Přesto se většina analytiků i politiků shoduje, že válka teď bezprostředně nehrozí. Oba rivalové jako již tradičně svádějí odpovědnost za incident jeden na druhého a častují se krajně nevybíravými výrazy. Cynici překvapeni nejsou. Argumentují, že na indickém subkontinentu uzrála doba pro vyjádření nespokojenosti. Mohou mít pravdu. Uvážíme-li vnitřní rozpory v obou zemích, pak domnělá hrozba z Indie je lepidlem, které tmelí Pákistán, a předpokládané pákistánské ohrožení zceluje zase Indii. Avšak nelze vinit oba premiéry, Bénazír Bhuttovou a Nárasimhu Ráa, že kašmírské drama záměrně režírují. Zdá se, že příliš mnoho je mimo jejich kontrolu.Pákistánský prezident Farúk Legharí obvinil z útoku Indii. Prohlásil, že jde o krajně nebezpečnou eskalaci napětí, ale vyloučil možnost, že by jeho země rozpoutala válku: "Útok na bezbranné civilisty je nezodpovědným barbarstvím. Podle mého mínění…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.