Předposlední červnový pátek zrušil náměstek ministra obrany Miroslav Kalousek v poslední chvíli svoji plánovanou cestu na důležitou konferenci NATO. Místo s prezidentem do Varšavy vyrazil na pražské zasedání KDU-ČSL. Náhlý výbuch stranické disciplíny převyšující zájmy státu má prozaické vysvětlení: právě na této schůzi se probíralo rozdělení důležitých míst ve státní správě. Sami účastníci schůzky ji poeticky nazvali „porcování medvěda“.Po jmenování vlády nabývají na intenzitě dohady o obsazení křesel ministerských náměstků. Nejsou přitom ani tak důležitá jména osob jako spíš výběr ze dvou možných „klíčů“. První nabízí ODS, která chce, aby si svoje nejbližší podřízené mohl každý ministr vybrat sám. Lidovci a ODA naopak dávají přednost tomu, aby jim z každého úřadu připadl „spravedlivý díl“, jehož personální obsazení provede strana.

Každý svůj podíl

Podle staré koaliční dohody byli výslovně stranickým klíčem vybráni pouze náměstci na ministerstvu vnitra a na postu prvního náměstka ministra obrany. Taková byla alespoň teorie. V praxi se však „k legitimním zájmům stran“ samozřejmě přihlíželo, a tak bylo možné koaliční náměstky najít na řadě ministerstev - za všechny jmenujme třeba Pavla Bratinku (ODA) na zahraničí, Karla Burdu (ODS) na zemědělství nebo Michala Prokopa (ODA) na kultuře.Hned po letošních volbách ale bylo jasné, že menší koaliční strany budou chtít záběr koaliční dohody rozšířit. Luxova KDU-ČSL šla proto do povolebních jednání podle…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2192

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte